O Firmie Kwalifikacje J.Z. Portret J.Z. Szkolenia Kalendarium Pomoce Mydełka
KINED Joanna Zwoleńska KWALIFIKACJE PORTRET SZKOLENIA KALENDARZ POMOCE MY-DEŁKA


TAŃCE W KRĘGU

Prowadząca: dr Gabriela Wosien

Gabriela Wosien

Materiały dla uczestników warszatów tanecznych "Modlitwa w ruchu" IX 2009

Modlitwa w ruchu

Modlitwa w ruchu ma na celu zjednoczyć umysł, ciało i duszę. W ten sposób modlitwa może stać się narzędziem Ducha mądrości, które prowadzi nas w drodze do Boga. Duch może uskrzydlić ciało poprzez ruch i doprowadzić duszę do dialogu z Bogiem. Wszystkie tematy Liturgii Świętej, coroczne święta i ludzkie aspiracje mogą zostać wyrażone archetypami ruchowymi, których używano w religii poprzez wieki. Razem z muzyką i słowami modlitwy są przedstawiane wspólnocie w imię wspaniałości Boga.

Opis żydowskiego tańca weselnego

Na środku placu tańczyła młodzież. Panna młoda prowadziła taneczny krąg dziewcząt, a pan młody – młodzieńców. Zgodnie ze zwyczajem śpiewy zawierały słowa psalmów i proroctw, a taniec był czymś w rodzaju modlitwy ciała. Ręce co chwila wznosiły się ku niebu na znak prośby i opadały na twarze, by wyrazić bojaźń Bożą. Dłonie tańczących splatały się ze sobą, by przypominać o sobie nawzajem, że miłość bliźniego wypływa wprost z miłości Boga. Tańczyło się w kręgu, gdyż wtedy Duch Boży daje radość; krąg miał stanowić świętą przestrzeń. W tańcu zbliżano się do środka kręgu, by znaleźć tam Boga, a cofano się dla podkreślenia, że nie jesteśmy godni być zbyt blisko Niego.
Starsi przyglądali się temu z błogością i podziwem, choć czasem twarze przybierały srogi wyraz, gdy któryś z dwóch kręgów zbytnio się zacieśniał.

Odile Haumonte, Józef. Tajemnica sprawiedliwego, tłumacznie: Ks. Jarosław Buchholz SAC, POLWEN 2008, s. 98

CZŁOWIEKU NAUCZ SIĘ TAŃCZYĆ, BO ANIOŁOWIE W NIEBIE NIE BĘDĄ WIEDZIELI, CO MAJĄ Z TOBĄ ZROBIĆ
Św. Augustyn

ADRESAT WARSZTATY NAUCZĄ
  • osoby poszukujące spokoju, harmonii
    i piękna w sobie i otaczającym świecie.
  • umiejętności wyciszania się,
  • wyrażania miłości,
  • harmonijnego współistnienia z innymi